Ako vybrať vlasec alebo oceľové lanko?

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere vlasca je jeho dĺžka, materiál a hmotnosť (silnejšie vlasce sú viac viditeľné pre ryby). Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú použitie vlascov, sú medz pevnosti, pevnosť uzlu, odolnosť proti UV žiareniu, ohybnosť, viditeľnosť a odolnosť proti oderu.

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere vlasca je jeho dĺžka, materiál a hmotnosť (silnejšie vlasce sú viac viditeľné pre ryby). Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú použitie vlascov, sú medz pevnosti, pevnosť uzlu, odolnosť proti UV žiareniu, ohybnosť, viditeľnosť a odolnosť proti oderu.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Moderné rybárske vlasce sú vyrábané výhradne z umelých látok, ako je nylon, polyvinylidenfluorid (PVDF), polyethylen, dacron a dyneem. Najbežnejším typom je monofil, vyrobený z jedného vlákna. Rybári často používajú monofil hlavne vďaky vztlakovým vlastnostiam a schopnosťou pretiahnutia pod zaťažením. V poslednej dobe sa využívajú i iné alternatívy k štandardnému nylonu, napr. kopolymery alebo fluorocarbon či kombinácie oboch. Vlasce z fluorocarbonu sú vyrobené z PVDF a sú cenné hlavne vďaka indexu lomu, ktorý je podobný ako u vody (pre ryby je takmer neviditeľný). Fluorocarbon má ďaleko hustejšiu štruktúru a tak ich rybári používajú pre umiestenie návnady bližšie ku dnu.

Monofilné vlasce

Monofilné vlasce sa vyrábajú z kopolymerových či polymiadových granulátov hlavne vďaka požiadavkám na zníženie trenia vlasca, aby bol čo najhladší a minimálne sa brzdil o hranu cievky navijaku a očiek udice. Najviac nás pri monofilných vlascoch zaujíma pevnosť v ťahu. Ešte dôležitejším údajom je však pevnosť v uzle, pretože u týchto vlascov sa zle vytvárajú uzly, a tak je lepšie používať bezuzlové viazanie. 

Čo sa týka priemeru vlasca, tak sa volí s ohľadom na veľkosť lovenej ryby. Dôležité je obzvlášť, aby priemer zostal po celej dĺžke návinu rovnaký. Avšak nie všetky vlasce sú bez odchýlok. Podľa prieťažnosti sa delia vlasce na ultra tvrdé, tvrdé, stredne tvrdé a mäkké. Podľa prieťažnosti sa určuje typ vlasca pre konkrétnu rybársku techniku, mäkké sa hodia pre muškarenie a feederovanie, tvrdé zase pre rybárčenie na veľké vzdialenosti. 

Monofilné vlasce sú vhodné skôr pre lov v plytkých vodách a na techniky ako je plávaná a muškarenie. V ponuke sú aj reflexné farby vlascov, ktoré je možno vidieť na väčšiu vzdialenosť a neovplyvňujú ani počet záberov. Nosnosť týchto vlascov sa pohybuje až k 16kg a návin až 1 000m.

Splietané šnúry

Splietané šnúry sú pomerne tvrdé s vysokou nosnosťou, ktoré sa vyrábajú so špeciálnymi povrchovými úpravami. Oproti klasickým vlascom majú ďaleko vyššiu pevnosť v ťahu a vďaka tomu nestratíte toľko nástrah. Najlepším viazaním je rovnako ako u monofilov bezuzlové. Prieťažnosť splietaných šnúr je pod 1%. To je veľmi výhodné pre rybárčenie na dlhé vzdialenosti a lepšie sa identifikuje záber. 

Životnosť týchto šnúr je ďaleko vyššia ako u klasických vlascov, aj napriek tomu je vhodné po dvoch rokoch vymeniť či obrátiť návin. Pokiaľ ide o reflexné farby, tak platí, že pridané farby znižujú pevnosť. Farba sa postupom času vymýva.  

Chytanie na splietané šnúry sa hodia predovšetkým na prívlač či morský rybolov. Vďaka vysokej nosnosti je možné chytať veľké druhy rýb na veľkú vzdialenosť i v hĺbkach. Návin balenia je až 500 m.

Fluorocarbon

Fluorocarbon je látka zložená z prvkov carbonu a fluoridu. Jeho možnosť potopiť sa je skutočne veľká, pretože základná zlúčenina je o 75 % hustejšia než voda. Preto sa používajú s anglickými plavákmi na odhadzovanie. Tento typ vlasca je minimálne ohybný, je ideálny pre priamy kontakt s rybou. Pri viazaní je možné použiť len pár najvhodnejších uzlov. 

V odolnosti je oproti ostatným vlascom úplne bezkonkurenčný, proti UV žiareniu je úplne imúnny. Hlavná vlastnosť, ktorá nás najviac zaujíma je viditeľnosť. Fluorocarbon je naozaj takmer neviditeľný, pretože lom svetla je skoro zhodný s lomom svetla vody.

Nanofil

Tato novinka je vyrobená pomocou nanotechnológie. Nanofil spojuje výhody spletených šnúr a monofilných vlascov. Ide teda o vlasec s nulovou prieťažnosťou a vysokou nosnosťou. 

Nanofilné vlasce sú veľmi tenké a s extrémnou nosnosťou. Dá sa využiť pri love kaprov či šťúk. Pogélovaný polyetylén zaručuje pevnosť vlasca s hladkým povrch.

Oceľové lanka

Ide o pletené oceľové lanko, ktoré je občas potiahnuté plastom alebo silikónom. Môžete si ich zakúpiť hotové alebo s možnosťou vlastného uviazania. Pre začiatočníkov je samozrejme vhodnejšie hotové oceľové lanko, pre skúsenejších rybárov je lepšie mať zvlášť lanko a bižutériu.  

Oceľové lanka s obratlíkom sú vhodné na lov dravých rýb, konštrukčne sú riešené z niekoľkých prameňov a s poťahom z kvalitného nylonu. Sú flexibilné a veľmi silné.

Ďalším typom je oceľové lanko s očkom. Toto lanko je zo siedmych oceľových žiliek a je veľmi odolné. Na jednej strane je zaopatrené očkom a na druhej háčikom. S týmto lankom je možné chytať na klasickú kačicu, kedy napichnete živú rybku za chrbtovú plutvu.  

Veľmi používané sú oceľové lanka na rybičku na prívlač. Dajú sa dobre viazať, nekrútia sa, ryba ho neprehryzne a pri zvlnení sa ľahko vypne prejdením prstov. Dajú sa k lanku naviazať malé rotačky, twistry či malé woblery.

Wolframové lanka sú oproti oceli jemnejšie a tenšie a pritom majú rovnakú nosnosť. Vďaka tomu sa osadzuje i drobnejšou bižutériou. Dôležitá je robustná karabínka a obratlík.